czwartek, 8 listopada 2012

The Great Escape

Film Wielka Ucieczka, został nakręcony na podstawie wydarzeń z obozu jeńców wojennych w Żaganiu. W skrócie mówiąc, film opowiada historię największej ucieczki więźniów w czasie II wojny światowej. Uciekło 80 osób, ale tylko 3 udało się uciec na dobre, pozostali zostali złapani i zastrzeleni przez Niemców. Więźniami byli piloci wojenni m.in z Wielkiej Brytanii, Francji, Australii, Norwegi, Ameryki, Rosji oraz Polski. Wykopali 3 tunele w obozie, ale tylko jednym z nich udało im się uciec. Tunel był długi na 110 m, biegł na głębokości 10 m. Był bardzo ciasny bo na 0,5 m szeroki oraz wysoki. Posiadał oświetlenie, wentylację oraz był odpowiednio zabezpieczony deskami. Poza tym posiadał drewniane szyny, po których jeździły wagoniki, wywożące piach.

Wszystko to wybudowali więźniowie obozu i uciekli nim w nocy z 24 na 25 marca 1944.

Dzisiaj nieopodal tego miejsca, znajduje się muzeum z repliką domu, w którym mieszkali więźniowie. Sam obszar dawnego obozu jest około 1 km od muzeum w lesie. Postawiony jest kamień pamiątkowy oraz za pomocą płyt odtworzono przebieg tunelu. Teren obozu jest porośnięty obecnie drzewami, a między nimi można zauważyć podstawy dawnych budynków. Rozlokowano również tablice informacyjne na tym terenie.

The Great Escape trailer

Makieta obozu


Rysunek przedstawiający tunel

Replika pokoju więźniów

Wydobyty piasek, wyznaczeni więźniowie wysypywali po trochu na terenie obozu. Tutaj w słoiku, właśnie ten piasek.

Kolejnym punktem był jeden z największych zamków w Polsce - Książ. Zamek położony jest koło Wałbrzycha, skryty wśród drzew lasu. Zamek jest ogromny, jednak w środku wypełniony jest niczym.... puste komnaty, sale, dawne pokoje, jadalnia... Wszystko zostało wykradzione przez Niemców i Rosjan w czasie II wojny światowej. Zdjęcia przedstawiają jak zamek wyglądał przed wojną i naprawdę mógł robić wrażenie swym przepychem. Niestety, podobno wspaniałe ogrodu wokół zamku, były już o tej porze niedostępne dla zwiedzających.


W drodze do domu zatrzymaliśmy się we Wrocławiu na cmentarzu Armii Czerwonej.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...